Yeni TL simgesi klavyede nasıl yapılır

Bilindiği gibi yeni tl simgesi geçilen gün itibariyle klavyede bu simgenin nasıl oluşturulacağı ile ilgili bir çok haber çıkmıştı.TL Simgesi belirlenirken hem elle yazılabilmesi hem de bilgisayardan kodlama sistemiyle daha rahat bir şekilde yapılması için tasarlandı.
Yazışmalarda , uluslararası ticarette hem kolay anlaşılması hemde rahat kullanımı başta olmak üzere bir çok amacı var Yeni TL Simgesinin…

Yapmamız gerekenleri sıralarsak TCMB sitesine girş yapıyoruz.Merkez Bankası’nın resmi sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfanın hemen sağ kenarında ”TL Simge” linki göreceksiniz.O linke tıkladıktan sonra sizi TL Simgesi’nin jpeg formatına , teknik özelliklerine ve TL simgesini bilgisayar ortamında kullanmanızı sağlayacak olan programa götürecek olan üç ayrı link göreceksiniz. En alttaki “TL Simgesini içeren yazı tipini bilgisayarınıza kurmak için tıklayınız” linkine tıklayın.
Yeni açılacak olan sayfada tüm işletim sistemleri yani Windows, MacOS, Pardus, Debian Linux, RedHat Linux gibi seçenekler göreceksiniz.Bu işletim sistemlerinden size uygun olanı seçip ”exe” dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.Bu ”exe” yi seçerken sistem size klavyenizden hangi işlemleri yapabiliyorsunuz diye yanda açıklamalarını gösterecektir.
Örneğin Windows için yapılan kurulum, işletim sisteminizin program dosyaları alanına “TCMB” isimli bir klasör yaratıyor. Bu klasörde, başlangıç menünüzde bir kısayolu da bulunmakta olan “TLSimgeKisayol.exe” programı yer alıyor.
Bu programı çalıştırıp herhangi bir metin düzenleyicide, “AbakuTLSymSans” yazı tipini seçtiğiniz taktirde AltGr+T ve Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonları ile TL simgesini kullanabiliyorsunuz.
Programı kapatmak için, sistem menüsü alanından TL simgesini sağ tıklayarak “Çıkış” seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor.
Yeni TL simgesi şimdiden bizlere hayırlı uğurlu olsun , bakalım daha neler değişecek ve bizler neleri göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir