PHP4 ve PHP5 arasındaki farklar

PHP5 PHP4 ile geriye doğru uyumlu büyük bir kısmı için, ama nesne yönelimli programlama dili olma usül hukuku olmaktan PHP hareket eden yeni özellikleri tanıttı. PHP4 ile zaten aşina iseniz, PHP5 uyum zor bir öğrenme eğrisi vardır, ama bir sürü iyileştirme var. Etkileyecek değişikliklerin listesini okumaya değer

PHP Manual geriye doğru uyumluluk.

== NESNE MODELİ ==
Apart olmaktan tamamen nesne yönelimli (klasik usul PHP hala kullanılabilir olsa da) nesne modeli ile ana farklar şunlardır:

OBJELER, başvuruya göre iletilir
PHP4, nesneler (bir nesne bir işlev için bir parametre olduğu, fonksiyon sadece bir kopyası üzerinde faaliyet gösterecek nesnenin özgün bir değiştirme değil dedi) değeri geçirildi. PHP5 tüm nesneleri başvuruya göre iletilir. Bir nesneyi çoğaltmak için yeni bir clone anahtar sözcüğü kullanmanız gerekir.

ARABİRİMLER
Tanımlayan bir sınıf uygulanması gerekir yöntemleri, ortak Apı tasarlarken Interfaces kullanılır. Bir arabirim üzerinde tanımlı tüm yöntemler ortak olmalıdır. A sınıfı, yalnızca başka bir sınıfını genişleten, ancak herhangi bir sayıda Arayüzleri uygulayabilirsiniz.

Soyut Sınıflar
PHP5 soyut olarak bir sınıf bildirebilirsiniz. Yani instanciable yapar, ancak diğer sınıflarla (miras) uzatabilirsiniz. Soyut bir sınıf içinde yöntemler kullanarak ediyorsanız, o sınıfın soyut olarak bildirmeniz gerekir.

, SINIF SABİTLERİNİN VE STATİK YÖNTEM VE ÖZELLİKLERİ
PHP5 define () kullanarak yerine sınıf sabitleri oluşturulması için izin verir. Sınıf tanımı içinde yer alır, böylece :: operatörü aracılığıyla erişilmesi gereken.
Artık çok aynı define () ‘ed sabitleri olarak hareket eden oluşturabilir, ama bir sınıf tanımı içinde yer alan ve :: operator ile erişilebilir. Statik yöntemleri ve özellikleri de mevcuttur, ve örneğin sınıf kalmadan :: operator üzerinden erişilebilir.

GÖRÜŞ
Sınıf üyeleri artık üç düzeyde görüş vardır:
– Kamu sınıfın dışından görülebilir.
– Özel: Sadece sınıf içinde yöntemleri görülebilir.
– Korumalı: sınıf ve ondan devralan sınıfları içinde yöntemleri görebilir.

BİRLEŞİK Kurucular ve Yıkıcılar MAGIC YÖNTEM
PHP5 yeni birleşik yapıcı / yıkıcı isimleri vardır. PHP4, bir kurucu sadece bir sınıfın adını değiştirdi ve adını değiştirmek için bu yöntemi tüm örneklerini arıyor gitmek zorundaydı sorunlara neden sınıfın kendisi aynı ada sahip bir yöntem oldu.

PHP5, tüm kurucular __ construct () olarak adlandırılır. Bunun dışında, aynı şekilde çalışır. Yeni eklenen __ destruct () nesne (ya da atanmamış aktif yığını kaldırılıyor) yok edildiğinde yürütülür kod yazmak sağlar.

Sihirli Yöntemler
Sınıflar üzerinde ekstra işlevsellik için yeni eklenen sihirli yöntemler var. En sık kullanılan bazı __ get, __ set, __ toString.

Final anahtar kelimesi
Final anahtar sözcüğü bir yöntem herhangi bir alt sınıf tarafından geçersiz veya sınıfından miras edilemez sınıfına uygulanan olduğunu gösterir.

__AUTOLOAD FONKSİYON
PHP henüz belirlenmemiştir bir sınıf karşılaştığında __ autoload fonksiyonu, nesne dosyalarını yüklemek.

== DİĞER ÖZELLİKLERİ ==
Dayatma TİP
PHP5, dizi veya nesne yanlış türü geçtiği takdirde ölümcül bir hata atma, programcı değişken türü işlevler veya yöntemler geçirilir ne uygulamalarına imkan verir Tür Dayatma sınırlı bir sürümünü tanıttı.

İSTİSNALAR
PHP5 istisnalar tanıtır ve try-catch yapıları.

HATA SEVİYE E_STRICT
Önerilmiyor kodu kullanırsanız tarih kodunuzu yetişmek için tasarlanan ve, E_ALL üzerine dahil değildir bu yeni hata düzeyi bildirecektir.

Foreach değişir
Foreach yapısı artık, özgün dizi faaliyet göstermek üzere bir kopyası olarak yerine, referans diziler geçmesine izin verir.

PHP5 PHP Manual bulunabilir bazı yeni fonksiyonlar ve varsayılan kütüphaneler de dahil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir