PHP ile MySQL birlikte kullanmak

PHP ve PHPMyAdmin ile MySQL Eğitimi – PHP ile MySQL kullanmak

Bu ders yeni başlayan web tasarımcısı için PHP ile MySQL kullanmaya başlaması için bazı temel bilgi ve araçları vermek için tasarlanmıştır. Bu ders, web sayfaları üzerinde MySQL veri görüntüleme başlatmak için PHPMyAdmin derssi, MySQL tablo için basit bir İçerik Yönetim Sistemi ve dosya şablonları içerir.

Amaç:
MySQL veri online mağaza için web geliştiricileri çoğunluğu tarafından kullanılıyor. Bloglar, forumlar, resimler, filmler, arama motoru bilgisi, kullanıcı hesap bilgilerini ve hatta tüm web siteleri saklanır ve MySQL kullanılarak erişilir.

Kurulum:
Bir web sunucusu üzerine MySQL kurulumu hakkında bilgi için : http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/installation-overview.html

Veritabanı ve Kullanıcı Ayarları:
MySQL veri veritabanları ile ana yapısı başlar. Veritabanları MySQL içinde veri saklama kutuları. Kullanıcılar onları, okuma, yazma, ya da veritabanı silmek sağlayan bir veritabanı izinleri verilir. Her bir veritabanı içinde, o veritabanı için veri tutmak tabloları belirli bir sayıdır. Veritabanları oluşturma ve kullanıcıların bu atama sadece yüksek düzeyde izinlere sahip kullanıcılar tarafından yapılır. Network Solutions veya GoDaddy gibi bir 3. parti bilgisayar kullanarak yapıyorsanız, MySQL veritabanı ve kullanıcılar kurma hosting kontrol paneli üzerinden yapılır. Ayrıntılı bilgi için hosting şirketi arayın.

Kısa PHPMyAdmin Öğrenimi:
Bir kere, bir MySQL veritabanı ve, genellikle bir PHPMyAdmin kontrol paneli için bir bağlantı ya da URL verilmiştir kullanıcı hesabı kurulumu var. Bu MySQL veritabanını yönetmek için olanak sağlayan bir GUI. MySQL için mevcut diğer GUIlerdir ama PHPMyAdmin farkla en popüler.

Size verilen URL gittiğinizde, kullanıcı adı ve şifre koymak için istenecektir. Bazı servis sağlayıcılar bunları ana hosting hesabı kullanıcı adı ve şifre aynı ama bu MySQL kullanıcı adı ve şifrenizi diğer şifreler farklı olabilir olacaktır.

Oturum açtıktan sonra, PHPMyAdmin ekranı aşağıda gösterildiği gibi görünür. Bu ekran çalışan PHPMyAdmin sürümüne göre farklılık gösterebilir. Yeni veritabanları oluşturmak için görüntü izni ile MySQL tablo oluşturmak ve yönetmek başlamak için mevcut veri tabanlarının listeden seçmeniz gerekir, böylece genellikle ayarlı değil.

Veritabanı veri eklemeye başlamak için bir tablo oluşturmanız gerekir. En iyi sonuçlar için tablo adını tüm küçük harf boşluk olmalıdır. Sözcükleri ayırmak için kullanın ve altında puan “_”. örneğin my_table_name. Bu örnek için 5 alan testi denilen veritabanı içinde my_new_table olarak adlandırılan bir tablo yaratacaktır.

Go tıkladığınızda yeni bir tablo oluşturmak için doldurmanız gereken bir form ile yeni bir tablo oluşturma sayfa getirilecektir. Her alan, alan türü, boyutu, ismi, ve daha tanımlayacaktır bu sayfada uygulanan seçenekler vardır:

Alan alanın adıdır bu boşluk olmaması halinde ve en iyi sonuçlar için alanlar için kullanılan çizgi olmalıdır. örneğin my_field_name.
Tür – bu alanda içinde saklanabilir veri türüdür varsayılan VARCHAR. Http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/data-types.html olacak MySQL veri türleri hakkında daha fazla öğrenebilirsiniz
Uzunluk / Değerler – posta kodu için yani 5 uzunluğunda olabilir genellikle alanında izin verilen karakter sayısı.
Harmanlama – alan için karakter kümesi genellikle bu değildir ve varsayılan tablo için otomatik olarak kullanılır.
Öznitelikler – alan için ayarlanabilir özel nitelikleri – Bu tüm alan türleri için geçerli değildir ve bu öğretici gerekli değildir.
Boş – çoğu kullanıcı için önemli değil, boş ve boş olmayan arasında bir seçim.
Standart alan için varsayılan değerdir – örneğin eğer hiçbir değeri burada istenen varsayılan vereceğini verilir yerleştirilmek üzere bir posta kodu istiyorsa.
Ekstra – auto_increment için çok kullanışlıdır ve çoğu kullanıcı her tablo için kullandığınız alanları değeri seçin. Bu sadece tek bir tanımlayıcı kullanarak belirli bir satır için çağrıda böylece her satır için benzersiz bir kimliği atamak için en yaygın olarak kullanılır. Alan bu tür otomatik olarak devreye ilk değer genellikle 0, sonraki vb, 2, 3, sonra 1 olurdu
Primer – hem indeksi ve benzersiz.
Ana Sayfa – MySQL, daha hızlı, bu konuda ilgili tüm verileri bulmanıza olanak sağlar bağlayıcı bir sekme gibi bir indeks alanı.
Benzersiz – benzersiz bir alanda, başka bir satır bulunmaz, satır bir değer olan bir alandır. Bir girişim, bu satır için yinelenen bir değer ile bir satır eklemek için yapılan bir hata döndürülür.
Fulltext – Bu nadiren kullanılır ama http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/fulltext-search.html az okunabilir.
Alanlar için parametreleri geri kalanı kapsamında değildir ve çoğu veritabanı tabloları için kullanılmaz.

Bu örnek için birkaç yaygın olarak kullanılan alanlar yaratacaktır. Bu alan adları yeni bir tablo için gerekli, fakat bu sistemi kullanmak için nasıl temel bir fikir vermek. “Id” alanında şiddetle tavsiye edilir ve bu yazının sonunda kullanılan araç ve yöntemleri kullanarak planlıyorsanız gereklidir:

id – Bu yaygın olarak kullanılan bir alan adı ve bu tablodaki satır için benzersiz kimliği ifade eder. Bu verilere hızlı erişim için veri bir satır belirlemenize yardımcı olacaktır. Tipi INT bu alanın değeri bir tamsayı olduğunu belirtmek için ayarlanır. 6 haneli (999999 bu alan için en yüksek değeri olurdu ama uzunluğu her zaman daha sonra değişmiş olabilir) üzerinden gitmek için bu tablonun kimlikleri niyetinde değildir uzunluğu 6 ayarlanır. Bu alan bizim temel alan ve edecektir auto_increment olacaktır.
adı bu satır vermek adı olacaktır. Kullanıcı bilgileri gibi insanlar hakkında bilgi depolamak olsaydı burada bir kişi adı olacaktır. Ayrıca, bir konu ya da bir şey isim olabilir. VARCHAR veri kümesi burada ya da tablo veya veritabanı tarafından tanımlanan karakter olacak karışık bir türüdür gösterir. Uzun süre genellikle bir kişi ismi veya benzeri için yeterli veriler sonunda 100 karakter görüntülendiği olurdu site olarak aynı olması saklanan verilerin karakter kümesini isterim.
short_info – Bu bir kişi biyo için bir baş hattı olabilir ve biz bir VARCHAR alan için maksimum uzunluğu 255 karakter atanmış. MySQL ile nispeten hızlı bir şekilde aranır, çünkü VARCHAR alanları kullanılacak alanın iyi bir türüdür.
tanımı – çoğu açıklama alanları, bol miktarda veri saklamak için izin (metin veya blob alanları) artık. Bu alan metin sayfaları olabilir.
modifiye – satırın son değişiklik yapıldığı zaman takip satır çeşit zaman damgası var iyi. MM: damgası YYYY-AA-GG SS SS formatında. Bu alan, satır oluşturulduğunda güncellemek için ayarlanır ve her zaman satır güncellenir.

Başarılı bir tablo oluşturmak ve PHPMyAdmin istenen işlemi gerçekleştirmek için oluşturulan kodunu görüntülemek Kaydet’i tıklatın.Kod bakarak bir MySQL sorgusu sözdizimi temel bir anlayış almak için başlar.

Sonra üst gezinti size verilen ek seçenekler bir tablo oluşturduk. Her sayfada yeni sekme üzerine tıkladığınızda ne yaptığını takip etmek için bir bakış.

Browse– Tablonuzun girdileri göz (Eğer varsa) ve bu girişlerini düzenlemek ya da silmek için izin verir.
Structure – sadece yukarıda oluşturduğumuz bu tablo alanları yönetmenize olanak sağlar. Tablo alanları ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
SQL – SQL sayfa giriş sql komutlarını yeteneği verir ve PHPMyAdmin yoluyla onları çalıştırmak.
Search – tabloda sonuçları arar gerçekleştirin Aramanıza uyan satırları döner.
Insert – tabloya bir satır ekleyin.
Export – tablo veri yedekleme / İhracat.
Import – tablonuzun bir yedeğini alın.
Operations – tablonun genel yapısını değiştirme ya da tablo çoğaltma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Empty – sifresiz sadece tablo yapısını terk tablodaki tüm satırları.
Drop – tüm tabloyu siler.

 

Ders 1 : PHP ile MySQL birlikte kullanmak

Ders 2 : PHP ile MySQL birlikte kullanmak 2

One thought to “PHP ile MySQL birlikte kullanmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir