SEO Terimleri Sözlüğü

* SEO: Arama motoru optimizasyonu

* On Page Seo: Site içi arama motoru optimizasyonu çalışmaları

* Off Page Seo: Site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmaları

* PR (PageRank): Google’un sitenize 10 üzerinden verdiği bir değerdir.

* PageRank Güncellemeleri: Google arama motoru belli zamanlarda sitelere verdiği PR değerlerini arttırır ya da azaltır buna PR güncellemesi denilir.

* Backlink: Sitenize bir başka web sitesinden verilen her link çıkışı google üzerinde backlink olarak sayılır.

* Google Bomb: PageRank sisteminin suiistimali üzerine Google tarafından getirilmiş bir sistemdir. Bazı webmasterlar yüzlerce doğal olmayan link alarak sitelerini şişirmekte ve arama motorlarında sıralama kazanmaktadır. Bu sistem buna yönelik bir koruma filtresidir.

* Google Dance: Google’ın periyodik olarak güncellediği PageRank sistemi oluşumu sırasında, arama motorlarına yansıyan algoritmik hatalardır. Örneğin; bir site 4. sırada iken bir anda 40. sayfaya düşebilir.

* Google Sandbox: Google Bomb benzeri olan bir filtredir. Etkisi daha uzun süreli olmakla beraber çok tehlikelidir.

* Snippet: Bir arama motorunun arama sonuçlarındaki sayfalarda ilgili web sayfasının başlığı altında görüntülenen metin. Web sayfasının özeti ve/veya arama kelimeleriyle eşleşen sayfa kısımları görüntülenir.

* Hacklink: İllegal yöntemler ile başka web siteleri üzerinden alınan linklerdir.

* Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi.

* Meta Tag: HTML kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir.

* Meta Title: Sitenin başlığıdır.

* Meta Description: Sitenin açıklamasıdır.

* Robots: Arama motorlarına site içeriği ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatan meta tag.

Kaynak:SDN

Google Page Rank Nedir

PageRankTM (PR)

Bir internet sitesini ne kadar önemli olduğunu gösteren sayısal bir değerdir. Google, bir web sitesinin verdiği zaman başka bir bağlantı (link), aslında ikinci bir oylama olduğu fikrini olur.

Daha fazla oy bir sayfa Google tarafından daha önemli kabul edilecektir vardır. Dahası, oyunu serbestçe sayfa önemini da bu oylama ağırlığı belirlenir. Bu şekilde, Google dikkate oy atan her bir sayfanın önemini alarak, aldığı oy bir sayfa sayesinde önemini hesaplar.

PageRankTM (kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından geliştirilen) Google bir sayfanın önemini karar yoludur. Bu pozisyon arama sonuçları içinde bir sayfa olacak belirleyen faktörlerden biridir çünkü değerli bir veridir. Bu Google sayfaları sıra için kullandığı tek faktör değildir, ancak en önemli biridir.

Tüm bağlantılar Google tarafından dikkate alınır unutmayın. Örneğin, Google filtreleri dışarı atar ve bağlantıları (“link çiftlikleri ‘denir) koymak münhasıran bağlı sayfaların bağlantıları.

Ayrıca, Google bir sayfayı bu işaret bağlantıları kontrol edemez itiraf ediyor, ancak yerine başka sayfalara bağlantılar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle, bir sayfaya bağlantı bu zarar veremez, ancak cezalandırılmış siteler PageRankTM için zararlı olabilir yerleştirmek için bir sayfa bağlar.

Bir site Pr0 varsa, genellikle cezalandırılmış bir site olduğunu ve onun için bir link koymak akıllıca olmayabilir.

Bir sayfa bilmek bir yolu PageRankTM bunu Google arama çubuğu (MS IExplorer için kullanılabilir) indirilmektedir. Çubuğu 0-10 bir ölçekte yeşil PageRankTM değeri gösterilen bir görünür. Pr10 web siteleri Yahoo, Microsoft, Adobe, Macromedia ve Google vardır. Sen Pr10 siteler tam bir listesi var.