C++ Dersleri 4 – Değişkenler & Veri Tipleri


Önceki bölümde gösterilen “Merhaba Dünya” programları yararlılığı oldukça şüpheli. Biz, birkaç satır kod yazmak, derlemek, ve sonra sadece sonuç olarak ekranda yazılmış basit bir cümle elde etmek için programı çalıştırmak için vardı. Kesinlikle kendimizi çıkış cümle yazın çok daha hızlı olurdu. Ancak, programlama ekranda sadece basit metinler baskı ile sınırlı değildir. Biraz daha ileri gitmek ve gerçekten bize değişken kavramını tanıtmak için gereken çalışmayı kaydetmek yararlı görevleri gerçekleştirmek programları yazmak mümkün olabilmesi için.

Zihinsel bellek sayısı 5 korumak için, sonra ben aynı zamanda da 2 numaralı ezberlemek sizden sormak düşünelim. Sadece bellek iki farklı değerler saklanır var. Şimdi, ben dedim ilk sayısına 1 eklemek için sorarsanız, hafıza numaraları 6 (5 +1) ve 2 istinat edilmelidir. Şimdi sonuç olarak örneğin 4 çıkarmak ve elde edebilir ki değerler.

Sadece zihinsel bellek ile yapmış olduğu tüm süreç, iki değişken bir bilgisayar ile neler yapabileceğinizi bir benzetme. Aynı süreç, C + + ile aşağıdaki komut seti ifade edilebilir:

a = 5;
b = 2;
a = a + 1;
result = a - b;

Açıkçası, bu sadece iki küçük tamsayı değerleri kullanılır, çünkü çok basit bir örnek, ancak bilgisayarınızda saklamak ve aynı zamanda bu gibi milyonlarca numaraları onlarla karmaşık matematiksel işlemleri yürütmek olduğunu düşünün.

Bu nedenle, biz kararlı bir değeri saklamak için belleğin bir kısmını bir değişken olarak tanımlayabilirsiniz.

Her değişkenin, diğerlerinden ayıran bir tanımlayıcı gerektirir. Örneğin, önceki kod değişken tanımlayıcılar a, b ​​ve sonuç, ancak geçerli tanımlayıcıları sürece biz icat etmek istediğim isimler değişkenleri olarak adlandırılan olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir