C++ Dersleri 2 – Bir programın yapısı

Muhtemelen bir programlama dili öğrenmeye başlamak için en iyi yol, bir program yazmak. Bu nedenle, bu bizim ilk programımız:

#include <iostream>
using namespace std;

int main ()
{
  cout << "Hello World!";
  return 0;
}

İlk panel (açık mavi), ilk program için kaynak kodunu gösterir. (Açık gri) ikinci bir kez derlenmiş ve yürütülen program sonucu gösterir. Sol, gri numaraları satır numaralarını temsil eder – bu programın bir parçası değildir, ve sadece bilgilendirme amaçlıdır burada gösterilmiştir.

Bir program düzenlemek ve derlemek için yolu, kullandığınız derleyici bağlıdır. Geliştirme Arayüzü ya da olup olmadığını ve kendi sürümüne göre. Derleyiciler bölümü ve manuel başvurun veya bir C + + konsol program derleme konusunda şüpheniz varsa, derleyici ile dahil yardımcı.

Önceki program, programcı çırak ilk kez yazdığınız tipik bir program ve onun sonucu ekran üzerindeki baskı “Merhaba Dünya!” cümle. Yazılmış olabilir basit programlar biridir C + +, ama zaten her C + + programı sahip olduğu temel bileşenleri içerir. Biz sadece yazılı kodu satır satır göz atacağız:

C / / ilk program + +
Bu açıklama satırı. Iki eğik çizgi işareti (/ /) ile başlayan tüm satırları yorum olarak kabul edilir ve programın davranışı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Programcı kaynak kodu kendi içinde kısa açıklamalar ya da gözlemler için onları kullanabilirsiniz. Bu durumda, çizgi programın ne olduğuna dair kısa bir açıklama.
#
Bir diyez (#) işareti ile başlayan satırlar önişlemci direktifleri. Bu ifadeleri ancak derleyici önişlemci endikasyonları ile düzenli kod satırı değildir. Bu durumda direktif # iostream standart dosya önişlemci söyler içerir. Bu özel dosyası (iostream) temel bir standart girdi-çıktı kütüphanesi beyanlarını içeren C + işlevselliğini daha sonra programda kullanılan olacak, çünkü + ve dahildir.
using namespace std;
Tüm unsurları standart C + + Kitaplığı adı std ad, bir ad alanı ne denir içinde ilan edilir. Yani onun işlevselliğini erişmek için biz bu varlıkları kullanarak olacağını, bu ifade ile beyan ederim. Bu hat çok sık C + + ve aslında bu dökümanında yer alan kaynak kodları çoğu standart kütüphane kullanan programlar dahil olacak.
int main ()
Bu satır, ana işlevi tanımı başında karşılık gelir. Ana işlevi, kaynak kodu içinde yerini bağımsız bir şekilde yürütülmesi, tüm C + + programları başlatmak noktasıdır. Bu fonksiyon tanımı içinde yer alan talimatları her zaman herhangi bir C + + program idam edilen ilk olanlar olacaktır, önce veya sonra tanımlanan diğer adları ile diğer işlevleri vardır fark etmez. Aynı nedenle, tüm C + + programları ana işlevi esastır.

Kelime ana kodu parantez çifti tarafından takip (()). Bir işlev bildiriminde Çünkü: C + +, ne adını takip, bu parantez ifadeleri diğer tür bir işlev bildiriminde ayırır. İsteğe bağlı olarak, bu parantez içinde parametrelerin bir listesini içine.

Bu parantezin ardından sağ parantez içine ana işlevi vücudun bulabilirsiniz ({}). Bu parantezi içinde bulunan çalıştırıldığında işlevi ne.
cout < Bu satır, bir C + + deyimi. Bir deyim, aslında bazı etkisi üretebilir basit veya bileşik bir ifadesidir. Aslında, bu deyimi ilk programında gözle görülür bir etki oluşturduğu tek bir eylem gerçekleştirir.

mahkeme C standart çıkış akışı adını. + +, ve tüm bildirimde anlamı genellikle, karşılık standart çıkış akışı (mahkeme, içine karakter bir dizisi (bu durumda karakter Merhaba Dünya dizisi) eklemek için. ekran).

mahkeme std ad içinde iostream standart dosya ilan edilir, neden bu özel dosya ve kod daha önce bu özel ad kullanmak için gittiğini beyan için gerekli.

Beyanı, bir noktalı virgül karakteri ile biter dikkat edin (;). Bu karakter ifadenin sonuna işaretlemek için kullanılan olduğunu ve aslında onu tüm C + + programları tüm ifade ifadeler sonunda dahil olması gerekir (en yaygın sözdizimi hataları bir açıklama sonrası bazı noktalı virgül eklemek unutmak için gerçekten.)
return 0;
Return deyimi bitirmek için ana işlevi neden olur. geri dönüş kodu (bizim örneğimizde sıfır değeri ile dönüş kodu takip) tarafından takip edilebilir. Program yürütme sırasında herhangi bir hata olmadan beklendiği gibi çalıştı, ana işlevi için 0 bir dönüş kodu genel olarak yorumlanır. Bu bir C + + konsol program sonuna kadar en olağan bir yoldur.

Kodu çalıştırıldığında bu programın tüm satırları eylemleri gerçekleştirmek olduğunu fark etmişsinizdir. Sadece yorum (/ / ile başlayan) içeren satırlar vardı. Derleyici önişlemci direktifleri ile hatları (# ile başlayan) vardı. Sonra bütün ayraçları ({}) blok ayrılmış içinde dahil edildi ifadeler (mahkemeye ekleme gibi), bir fonksiyon bildirimi (Bu durumda, ana işlevi) ve nihayet çizgiler başladı hatları vardı ana işlevi.

Programı daha okunabilir olması için farklı hatlarda yapılandırılmış, ancak C + +, biz farklı hatlarında talimatları nasıl ayırmak için sıkı kurallar yoktur. Olmuştur Örneğin, bunun yerine

int main ()
{
  cout << " Hello World!";
  return 0;
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir