BIOS Setup’a Erişim

PC’nizi açtığınızda ne olur? Işıklar, klavye ve monitör geliyor, bilgisayarın marka logosu ekranda görünebilir, daha sonra işletim sistemi yükleme iletisi görüntülenir. Bu ekranda meydana geliyor, ancak arka planda, bilgisayarınızda gerçekten açıp ve dış ve iç parçalar hazırlanıyor. Birçok İşletim Sistemi (OS) ilk programı bir bilgisayar yükleri ve çalışır varsayıyorum ama gerçek bir start-up programı BIOS.

BIOS AÇMA düğmesi, bilgisayarınızın güç düğmesine basın, üretim sırasında her PC dahili ve yüklenir, koşmak ve idam Temel Giriş / Çıkış Sistemi anlamına gelir. BIOS firmware arayüzünün bir bilgisayar için bir çeşit. Kalem sürücüler, grafik kartı, klavye ve fare ve disk gibi farklı bileşenler, bir bilgisayara bağlı olan sürücülerin başlatıldı ve bilgisayara tespit edilmesi gerekir. BIOS bir kontrol listesi şeklinde bu (Bittiğinde, “USB port açmak”) ve bu yordamı POST (power-on self-test) olarak bilinir. İşletim sisteminin kendisi yüklenir ve çalıştırılır gereken bir program. Bu da programın çalıştığı bilgisayarın sabit disk üzerinde işletim sistemi programı bulur ve BIOS tarafından yapılır. Bir böyle, sistem saatini değiştirme, sürücüyü önyükleme değişen ve bellek yönetimi gibi çeşitli sistem ayarlarını değiştirmek için BIOS arayüzüne girmek için ihtiyacı vardır. Bilgisayarınızın BIOS kurulum erişmek için nasıl adımlar aşağıda listelenmiştir.

Into Bilgisayar BIOS’u Nasıl Gidilir?

Adım 1: PC’nizi başlatın veya yeniden başlatın. Bilgisayar başladığında, genellikle PC üreticinin logo veya marka siyah bir ekran üzerinde görüntülenir. Bazı durumlarda, işletim sisteminin logosu ve “başlangıç” mesajı ekranda görünen bir “yükleme” ya da ekran dönüşür. Böyle bir önyükleme ekranları, BIOS’a girmek için gereken erişim tuşları kombinasyonu olan, küçük bir mesaj görüntülenir. Bu tür mesajları örnekleri şunlardır:

BIOS girmek için “anahtarı” basın
“Anahtar” = Kur
BIOS kurulum girmek için, “key” basın + “tuşuna”
Sistem yapılandırmasına erişmek için “anahtarı” basın
Kurulum menüsüne girmek için “anahtarı” basın

Bazı bilgisayarlarda, üreticinin logo veya marka adını gösterir ve tarayıcı girmek için herhangi bir mesaj oluşur. Yani kaldırmak için Tab ya da Esc tuşuna basarak deneyin. Ya anahtarı, BIOS girmek için Duraklat düğmesine basın klavyenizdeki / Break tuşuna için ekran çok hızlı değişimler aşağı veya not alabilir. Bu anahtar, böylece tuşları BIOS erişmek için gerekli olan boot ekranı duraklatmak anlayabiliyorum olacak. Böyle bir ekran duraklatmadığınız için herhangi bir tuşa basın.

Adım 2: Bir kez erişim tuşu kombinasyonları biliyorum, o tuşuna basın veya boot ekranı sırasında BIOS arayüzü girmek için tuş birleşimine basın. Bazı bilgisayarlarda, anahtarı sadece bir basın başkaları ile yeterli, tekrar tekrar dokunun gerekebilir. Çok kez basın ve güçle tuşunu basılı tutun veya tuşuna basın. Sistem askıda kalabilir ya da bir hata kodu ekranda gösterecek ve PC’nizi yeniden başlatmanız gerekecektir. Bazı makineleri ile OS yükleme ekranı görünmeden önce, ekranı açılışta sürekli DEL tuşuna basarak BIOS ekranına getirebilir. Diğer ortak BIOS tuşları F1, F2, F10, F12 ve ESC.

Adım 3: BIOS, işletim sistemi üzerinde herhangi bir şekilde bağımlı değildir. Yani Windows 7 veya Mac OS X, işletim sistemi, BIOS ve dolayısıyla farklı işletim sistemleri ile ilgisi olup olmadığını farklı BIOS erişim tuşları anlamına gelmez. Bunun yerine, bilgisayarınızın BIOS, Acer ve Asus gibi anakart üreticisine bağlıdır. Yani bilgisayar markası dayalı, BIOS ekranına girmek için özel erişim tuşları vardır. Bazı bilgisayar sistemleri ve BIOS erişim kısayolları:

Üretici Erişim Tuşları
Acer F1, F2, CTRL + ALT + ESC
Compaq F10 (yeni), F1, F2, DEL (eski modeller)
Dell 400 F3, F1
Dell 4400 F12
Dell Inspiron F2
Dell Latitude Fn + F1 Fn + ESC
Gateway 2000 F1
Hewlett-Packard (HP) F1, F2, ESC (dizüstü bilgisayarlar için)
IBM F1, F2 (E-Pro dizüstü)
Micron F1, F2, DEL
Packard Bell, F1, F2, DEL
Sharp F2
Sony VAIO F2
Toshiba 335CDS ESC
Toshiba Portégé ESC
Toshiba Satellite F1
Toshiba Tecra F1 veya ESC

Uyarı: Yukarıda belirtilen tuşlara erişmek için, bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir, bu yüzden her zaman önce kullanım bilgileri doğrulamak. Doğru tuşlara erişmek için, bilgisayarın belgelerine bir parçası olarak verilmektedir. Bu site Yukarıdaki bilgileri kullanarak, ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

BIOS, bilgisayarınızın dahili makyaj oldukça hassas bir parçasıdır, ne yaptığınızı bildiğiniz sürece, ekranı açılışta bir sürü tuşları basmak iyi bir fikir değildir. Yani bilgisayarınızın BIOS girmek için, tandem ya da güçle herhangi birini veya tümünü tuşlarına basın yok. Bunun yerine, bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna bakın ve Sistem Ayarları veya benzer başlıklar için doğru BIOS anahtarı bulmak için bakın. Hatta bilgisayarınızın model numarası kullanarak online arama ve yapabilirsiniz.

Bir kez gerçekten BIOS erişmiş ve güzel açık mavi ekran ile karşı karşıya, burada dikkatli bir kelime; BIOS ayarları ile uğraşmanıza acemiler veya kötü bilgili değildir. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız, o zaman sadece ayarlarını değiştirmek ve güvenli olması için, geri dönün ve onu rechange ihtiyaç duymanız halinde, değişen ne yazmak. Seçenekler menüsü içinde gezinmek ve seçmek için ok tuşları ve fonksiyon tuşları kullanın. Bazı temel bilgisayar ayarları ve işleyişini değiştirmek için, bir bilgisayar sistemi, BIOS erişim yapılabilir, ancak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir