6 adımda WordPress eklentilerinizi optimize etmek

WordPress web camiasında oldukça etkilidir , ama eklentilerin aşırı yüklenmesi sitenizin performansının aşağı doğru ilerlemesini sağlar. Bu kaynakların tüketimi muhtemelen hosting hesabında bir süspansiyona yol açar.

Yıllar içinde iyi bir performans seviyesine ulaşmak için çok uğraşdım ve aşağıda yol boyunca öğrenilen ipuçlarını bulacaksınız :

1 . Bir Önbellek Plugin kullanın

Sayfalarınızın önbelleğe alınmış sürümlerini hızlandırmak için ve sunucu üzerindeki CPU ve bellek tüketimini azaltmak için en etkili yollardan biridir .

2 . Tüm Gereksiz Eklentileri Kaldır

Sitenize kesinlikle çalışan ve aktif  eklentileri kullanmanızı öneriyoruz . Tabii, bazı durumlarda çok fazla eklenti kullanmak zorunda kalabilirsiniz  , ancak uzun vadede bu sitenizi hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmasına engel olabilir. Bazı eklentilerin çok zor kod parçacıklarına sahip olduğunu unutmayın, daha kolay ve basit kodlar ile kendinizde temanıza bileşen ekleyebilirsiniz.
3 . Post Eklentilere Özel Dikkat

Sitenizdeki “Yazılar” trafiniğizin %80 ‘ini harcarken , kategoriler,arşiv vs gibi alanlar %20 trafik harcar, bunu göz önünde bulundurun
4 . All in One SEO

All in One SEO kesinlikle çapında en iyi SEO eklentilerinden biridir , ama aynı zamanda sunucunun kaynaklarını üzerinde oldukça yoğun yer tutar. Küçük siteler için bu bir sorun olmayacak , ama trafik büyümeye başladığında bunu hissetmeye başlayacaksınız.

Böyle bir durumda aşağıdaki gibi bir kod parçası size yardımcı olabilir :

<title><?php if (is_home () ) { bloginfo(‘name’); }
elseif ( is_category() ) { single_cat_title(); echo ' - ' ; bloginfo(‘name’); }
elseif (is_single() ) { single_post_title();}
elseif (is_page() ) { single_post_title();}
else { wp_title(‘’,true); } ?></title>

 

5. YARPP

YARPP (Yet Another Relate Posts Plugin): All in One SEO ile birlikte kullanılan çok popüler ve çok yoğun kaynak tüketen başka bir eklenti daha var.

Bu benzer yazılar eklentisi de; çok fazla kaynak tüketir, bunun yerine daha az kaynak harcayacak alternatifler hazırlayabilirsiniz.
6. Kişisel Veritabanı Tablolarını Optimize etmek

Herhangi bir dinamik içerik yönetim sisteminde  olduğu gibi, WordPress yaptığı işin büyük bir kısmını, depolama, kaldırma ve veritabanı hakkında bilgi güncelleme gibi işlemler oluşturur. Veritabanı tabloları optimize etmek sitenizin performansını olumlu etkileyebilir :

Bu amaçla kullanabileceğiniz güzel bir eklenti WP-Optimize . Bu eklenti revizyonları kaldırır, yorumlarınızı (örneğin, spam ve silinmiş olanlar) temizler, vb

3 thoughts to “6 adımda WordPress eklentilerinizi optimize etmek”

  1. o eklentilerin kullanışlarını da daha detaylı anlatsaydınız iyi olurdu, bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir